Aktuální anketa:2.11.2014 - Letos již posedmé chystáme vánoční dárky pro ukrajinské děti!

Po loňské úpravě v projektu, kdy se vybíraly finanční příspěvky a dárky se nakupovaly hromadně až na Ukrajině, je zde zpátky původní způsob provedení. Pokud tedy budete chtít, můžete nám pomoci připravit vánoční dárky pro chudé děti na Ukrajině, které by se jinak osobního balíčku nedočkaly. Obdarování je adresné, konkrétní zájemce - dárce připravuje balíček pro konkrétní dítě se znalostí základních informací - jméno, aktuální pobyt, pohlaví, věk, velikost. Dítě si můžete "vybrat" z databáze dětí na následujícím odkazu. Nejčastěji jde o osiřelé děti (buď rodiče vůbec nemají, nebo se jich tito zřekli, nemohou je uživit, jsou v područí různých závislostí) konkrétně z charitního dětského domova "Presvjata rodina" a děti z chudých poměrů ve velkoměstě Ternopil. Převážně jde o celé sourozenecké skupiny - rodiny dětí, které se z různých důvodů dostaly do těžké situace. Dále jde o chlapce z dětského domova Bortniky, děti z chudých poměrů docházející do sociálního centra Lopatyno.

Principem celé akce je, že zájemce si vybere z výše uvedeného seznamu potřebných dětí jedno konkrétní (podle pohlaví, věku, jména), zablokuje si jej komunikací se zábřežskou Charitou (Ing. Martin Damborský, telefon 736 509 477, email: info@charitazabreh.cz) a pro něj v nastávající době adventní připraví vánoční balíček v hodnotě kolem 1.000 korun (plus minus 100 Kč). Pokud by to pro jednoho dárce byla velká částka, může se na jeden balíček složit více lidí či rodin. Balíček rozumných rozměrů pak dárce přebalí vánočním papírem a na cedulku napíše jméno dítěte v azbuce (v databázi jsou uvedena jména počeštěná, s přepisem do azbuky rádi pomůžeme). Balíček následně ještě přebalí průhlednou potravinovou smršťovací (stretch) fólií a následně pak do středy 10. prosince 2014 doručí na recepci zábřežské Charity, která následně skrze Arcidiecézní charitu Olomouc (www.acho.charita.cz - je realizátorem projektů dlouhodobé rozvojové pomoci na Ukrajině) zprostředkuje jeho dopravu i předání dítěti.

Vánoce se na Ukrajině slaví podle juliánského kalendáře až se 14 denním zpožděním, děti si tedy své překvapení odbydou až na naše Tři krále - 7. ledna 2015.

V případě kde nebudou specifikované potřeby, balíček může obsahovat následující věci:

  Lypakova Tanja
 • něco pro radost na úrovni věku (hra, hračka, autíčko, panenka, stavebnice apod., tak, aby to bylo pochopitelné pro děti, které si nebudou moci přečíst návod v češtině) nejsou vhodné knihy – jsou těžké a je tam jazyková bariéra, rovněž by nebyly vhodné kapesní nože a dětské zbraně na hraní – možné problémy při rentgenové kontrole na hranicích,
 • něco na oblečení – vhodné jsou: mikiny, trička, halenky, ponožky, čepice, rukavice, svetry, může být i spodní prádlo apod. Na základě rozměrů z webové adresy uvedené výše, oblečení či jiné dárky, prosíme vkládat do balíčku, bez visaček či cenovek (možné problémy na hranicích!!!!),
 • nějaké sladkosti v originálních obalech, které vydrží dlouhou přepravu a které mají dostatečně dlouhou dobu použitelnosti. Není vhodné čerstvé ovoce nebo cokoliv, co by mohlo poškodit a znečistit ostatní věci,
 • dále jsou vhodné věci do školy, pastelky, barvičky, fixy, propisky, pentilky, pro malé omalovánky, kružítka, penály, kalkulačka, ........atd.),
 • pěkné přání k vánocům, které nebude atakem na city nebo které by nějak poukazovalo na jejich problémy typu: „Nic si z toho nedělej, že nemáš rodiče nebo že jsi v dětském domově!“ apod. Přání by mělo být pěkné, milé a osobní, ale nemělo by příjemce „roztesknit“. Samozřejmě je nejlepší, aby přání bylo napsáno rusky nebo ukrajinsky a azbukou. (Děti na Ukrajině jsou velmi silně věřící, určitě by je potěšilo přání ve formě skládacího betlémku nebo něco podobného a určitě by si ho schovali dlouhou dobu),
 • do balíčků je možné dát jen věci nové ovšem bez visaček či cenovek (možné problémy na hranicích)!!! Neposílejte, prosíme, věci již použité, byť jen krátkou dobu, děkujeme za pochopení,
 • do balíčku není možné vkládat věci nevhodné pro děti, nezákonné či v nesouladu s Kodexem Charity.

Do balíčků patří jen věci nové, ovšem bez visaček či cenovek (možné problémy na hranicích)! Neposílejte, prosíme, věci již použité, byť jen krátkou dobu - děkujeme za pochopení. Ke každému balíčku dárce vyhotoví v češtině podrobný seznam věcí, které jsou uvnitř - zjednoduší to celní kontrolu na ukrajinské straně hranice.

Jedná se o jednorázové osobní obdarování, ze kterého nevyplývají žádné trvalejší závazky.


11.1.2011 (doplněno 13.1.2010): Pokud jste spolu s námi chystali vánoční balíčky pro ukrajinské děti, můžete se podívat na krátkou reportáž České televize z jejich předávání. Uskutečnilo se v minulých dnech při oslavě pravoslavných vánoc a protože na záběrech je dosti dětí z Ternopilu, možná najdete i to své a poznáte svůj balící papír. Pokud nechcete shlédnout celý pořad Události v regionech, posuňte se na časové liště dopředu, na 17:45 (minuty:sekundy). Další reportáž z předávání dárků v sociálním centru pro mládež v Lopatyně byla ČT odvysílána následující den (začátek ve stopáži od 11:13). Podrobnější fotodokumentaci připravujeme. (Aktualizováno 20.1.2011): Fotogalerie z předávání dárečků můžete již shlédnout na webu ACHO.

4.11.2010 - Již potřetí chystáme vánoční dárky pro ukrajinské děti!

Rok se s rokem sešel a Charita Zábřeh opakuje materiální sbírku pro chudé děti na Ukrajině. S blížícími se vánocemi je jejím účelem připravit balíčky s praktickými věcmi i hračkami pro vytipované děti z chudých poměrů, které by se jinak osobního dárku nedočkali. Obdarování je adresné, konkrétní zájemce - dárce připravuje balíček pro konkrétní dítě se znalostí základních informací - jméno, aktuální pobyt, pohlaví, věk, velikost. Charita Zábřeh má letos k dispozici 46 dětí, 27 chlapců a 19 dívek. Nejmladší Dianě Suchinske je pouze 6 měsíců, nejstarším chlapcům žijícím v komunitě Miles Jesu v Bortnikách zase 17 let. Jedná se ponejvíce o osiřelé děti (buď rodiče vůbec nemají, nebo se jich tito zřekli, nemohou je uživit, jsou v područí různých závislostí) konkrétně z charitního dětského domova "Presvjata rodina" a děti z chudých poměrů ve velkoměstě Ternopil. Převážně jde o celé sourozenecké skupiny - rodiny dětí, které se z různých důvodů dostali do těžké situace.

Principem celé akce je, že zájemce si vybere z níže uvedeného seznamu potřebných dětí jedno konkrétní (podle pohlaví, věku, jména), zablokuje si jej komunikací se zábřežskou Charitou a pro něj v nastávající době adventní připraví vánoční balíček v hodnotě kolem 1.000 korun (plus minus 100 Kč). Pokud by to pro jednoho dárce byla velká částka, může se na jeden balíček složit více lidí či rodin. Balíček rozumných rozměrů pak dárce přebalí vánočním papírem a na cedulku napíše jméno dítěte v azbuce (níže jsou uvedena jména počeštěná, s přepisem do azbuky rádi pomůžeme). Balíček pak do pátku 10. prosince 2010 doručí na recepci zábřežské Charity, která následně skrze Arcidiecézní charitu Olomouc (www.acho.charita.cz - je realizátorem projektů dlouhodobé rozvojové pomoci na Ukrajině) zprostředkuje jeho dopravu i předání dítěti.

Vánoce se na Ukrajině slaví podle juliánského kalendáře až se 14 denním zpožděním, děti si tedy své překvapení odbydou až na naše Tři krále - 7. ledna 2011.

Co by měl balíček obsahovat, aby byl jejich obsah podobný a děti byly obdarovány přibližně stejně?

 • něco pro radost přiměřené věku dítěte hračky (plyšáci, hry, puzzle, autíčka, panenky, stavebnice apod., tak, aby to bylo pochopitelné pro děti, které si nebudou moci přečíst návod v češtině); nejsou vhodné knihy – jsou těžké a je zde i jazyková bariéra; rovněž nejsou vhodné kapesní nože a dětské zbraně na hraní – možné problémy při rentgenové kontrole na hranicích. Nejsou také příliš vhodné hračky s napájením na baterie, v okamžiku kdy se vybijí, nemají děti možnost nákupu náhradních.
 • něco na oblečení – vhodné jsou mikiny, trička, košile, halenky, ponožky, čepice, rukavice, svetry, může být i spodní prádlo apod., pyžamo. I v mladším věku se najde mnoho příležitostí, kdy se děti chtějí svému okolí ukázat – do kostela běžně nosí košile s vázankou, dívky pak šaty.
 • něco na obutí – dětmi žádané jsou papuče, tenisky, botasky. Opět ale pouze věci nové, nepoužité.
 • nějaké sladkosti v originálních obalech, které vydrží dlouhou přepravu a které mají dostatečně dlouhou dobu použitelnosti. Není vhodné čerstvé ovoce nebo cokoliv, co by nevydrželo přepravu a mohlo poškodit či znečistit ostatní věci.
 • Lypakova Tanja
 • dále jsou vhodné potřeby do školy, jako batůžky, pastelky, barvičky, fixy, propisky, pentilky, pro malé omalovánky, kružítka, penály, kalkulačku, atd.
 • je možné přidat nějaké lepší hygienické potřeby - kartáček, pastu, sprchový gel, šampón.
 • vítané je i přání k vánocům, přání by mělo být pěkné, milé a osobní, ale nemělo by příjemce roztesknit. Je nejlepší, aby bylo napsáno rusky nebo ukrajinsky azbukou. Lidé na Ukrajině jsou velmi věřící, proto potěší např. i malý skládací nebo vystřihovací betlém.

Do balíčků patří jen věci nové! Ke každému balíčku dárce vyhotoví v češtině podrobný seznam věcí, které jsou uvnitř - zjednoduší to celní kontrolu na ukrajinské straně hranice.

Jedná se o jednorázové osobní obdarování, ze kterého nevyplývají žádné trvalejší závazky.
Přesto jsme se snažili "získat" ty pro naše "věrné" dárce stejné děti, které jsme potěšili i v letech předchozích. Pokud v následujícím seznamu marně hledáte sourozence Doroshynské (Romana, Solomiju, Martu či Nastju), Romana Kacaje či sestry Katarynu a Svitlanu Kryve, vězte, že jim vánoční dárek už byl nadělen - během roku se podařilo najít jim adoptivní rodiče, u kterých nyní žijí! Z důvodu překročení 18 let věku zase z programu odešli tito mladí lidé: Kondratjeva Dominika, Medvid Marijka, Pylypiv Ljuba a Fedorčuk Jurij. Děkujeme Vám, kdo jste je touto cestou v minulých dvou letech podporovali a pomohli jim překrýt těžké období jejich odloučení od rodiny i materiální nouzi. Určitě všichni společně jim přejeme dobrý vstup do nového či dospělého života.

Některé děti jsou přednostně do pátku 12.listopadu 2010 "rezervovány a nabídnuty" těm, kdo je podporovali v předchozích letech. Děkujeme za pochopení.

č. Příjmení Jméno (CH)lapec
(D)ěvče
Věk Výška (cm) Velikost bot
Stav přípravy dárku
1 Gupental Artur CH 6 113 26 děkujeme, dárek již zajištěn
2 Klimovič Ivan CH 17 171 42 děkujeme, dárek již zajištěn
3 Medvid Oksana D 4 100 25 děkujeme, dárek již zajištěn
4 Medvid Nadija D 10 125 32 děkujeme, dárek již zajištěn
5 Medvid Bogdana D 12 148 34 děkujeme, dárek již zajištěn
6 Medvid Michajlo CH 16 160 39 děkujeme, dárek již zajištěn
7 Medvid Andrijko CH 7 120 32 děkujeme, dárek již je zajištěn
8 Lipak Tolik CH 10 130 35 dárek již zajištěn, děkujeme
9 Lipak Ivan CH 15 167 40 děkujeme, dárek již je zajištěn
10 Lipak Voloďa CH 14 156 38 děkujeme, dárek již zajištěn
11 Lipak Tanja D 12 149 38 děkujeme, dárek již zajištěn
12 Piskir Vladislav CH 6 120 30 děkujeme, dárek je již zajištěn
13 Piskir Konstjantin CH 5 120 26 děkujeme, dárek je již zajištěn
14 Piskir Anna D 4 110 24 děkujeme, dárek již zajištěn
15 Pilipiv Viktorija D 15 160 39 děkujeme, dárek je již zajištěn
16 Pilipiv Bogdan CH 13 150 40 děkujeme, dárek je již zajištěn
17 Pilipiv Sofija D 7 130 34 děkujeme, dárek již zajištěn
18 Pilipiv Marija D 7 130 33 dárek již zajištěn, děkujeme
19 Povolnov Bogdan CH 10 135 35 děkujeme, dárek již zajištěn
20 Povolnov Saša CH 12 141 36 děkujeme, dárek již zajištěn
21 Povolnov Christina D 13 164 38 děkujeme, dárek je již zajištěn
22 Choroš Dmitro CH 6 117 31 děkujeme, dárek již zajištěn
23 Šmiglik Ljuba D 10 135 35 děkujeme, dárek již zajištěn
24 Šmiglik Saša CH 13 148 39 děkujeme, dárek již zajištěn
25 Šmiglik Svjatoslav CH 11 147 37 děkujeme, dárek již zajištěn
26 Šufljada Vika D 14 162 38 děkujeme, dárek již zajištěn
27 Šufljada Jaroslav CH 13 158 37 děkujeme, dárek je již zajištěn
28 Šufljada Roman CH 15 168 41 děkujeme, dárek je již zajištěn
29 Šufljada Olja D 10 150 35 děkujeme, dárek již zajištěn
30 Šufljada Erik CH 8 146 34 děkujeme, dárek již zajištěn
31 Suchinska Diana D 6 měsíců 60 12 dárek je již zajištěn, děkujeme
32 Suchinska Natalja D 16 160 38 dárek je již zajištěn, děkujeme
33 Suchinskij Anton CH 12 165 39 dárek je již zajištěn, děkujeme
34 Suchinska Christina D 8 125 35 dárek je již zajištěn, děkujeme
35 Čajka Evgen CH 17 176 43 děkujeme, dárek je již zajištěn
36 Krenta Volodymyr CH 17 171 41 děkujeme, dárek je již zajištěn
37 Babij Stanislav CH 14 170 40 děkujeme, dárek již zajištěn
38 Babij Maksim CH 13 167 39 děkujeme, dárek již zajištěn
39 Babij Karina D 10 135 32 děkujeme, dárek již zajištěn
40 Babij Timofij CH 8 126 30 dárek již zajištěn, děkujeme
41 Balik Anton CH 7 124 32 dárek je již zajištěn, děkujeme
42 Balik Pavlo CH 6 120 32 děkujeme, dárek již zajištěn
43 Šozda Dina D 7 120 30 dárek je již zajištěn, děkujeme
44 Šozda Julija D 6 120 29 děkujeme, dárek již zajištěn
45 Šozda Zorjana D 4 105 25 děkujeme, dárek je již zajištěn
46 Šozda Marko CH 3 101 23 děkujeme, dárek již zajištěn

V případě zájmu si některé z dětí takto "adoptovat", můžete využít rezervační email, případně kontaktujte Martina Damborského (tel. 736509477, email: info@charitazabreh.cz). Pro ty věkem mladší, kteří neměli možnost studovat ruštinu, nabízí zábřežská Charita pomoc s přeložením dopisu či přáníčka do ukrajinštiny i s následným přepisem do azbuky. S tímto přáním můžete kontaktovat naši pracovnici, paní Irenu Šinclovou, tel.: 736 509 469; email: isinclova@seznam.cz.

Děkujeme, že pomáháte potřebným prostřednictvím zábřežské Charity.

 

 

Fotogalerie 2010

21.1.2010: Přinášíme Vám malé ohlédnutí za letošním obdarováním dětí z Ukrajiny. Následující fotografie při misi na Ukrajinu 5.-9.ledna nafotil zábřežský dobrovolník Charity Lukáš Skrott, moc děkujeme za jejich poskytnutí. Děti byly na všech místech již na obdarování nachystané, dopředu si pro vzácnou návštěvu secvičili i kulturní program. Co potěší - jak můžete poznat, v mnoha případech měli na sobě oblečení z loňských balíčků. Můžete vidět také jejich přípravu na vertep - lidové divadlo, obdoba ztvárnění našeho živého Betléma, koledy Třech králů a Mikuláše dohromady.
Pokračujte tedy na fotoalbum. "Naše zábřežské" děti najdete ve složce Ternopil-domov (všechny) a Ternopil-domacnosti (všichni - Medvidovi, Piskirovi, Makar) a 3 z nich i v Bortnikách (Čajka, Fedorčuk. Krenta).
Další fotky z celé akce můžete shlédnout ve fotogalerii ACHO.

8.12.2009: Děkujeme všem Vám za zájem o projekt přípravy vánočních dárků pro ukrajinské děti. Po pouhých 8 dnech od zveřejnění nabídky již každé z nich má své adoptivní rodiče.

24.11.2009 - Pomozme rozzářit dětské oči radostí!

Po loňské velmi dobré zkušenosti Charita Zábřeh opakuje jednorázovou materiální sbírku pro dětské sirotky na Ukrajině. Sbírka se koná ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc a jejím účelem je během ukrajinských vánoc (řeckokatolíci i pravoslavní je slaví podle juliánského kalendáře se 14 denním posunem oproti našim zvyklostem - tedy 7. ledna) adresně obdarovat osiřelé děti a děti z chudých poměrů, které by se jinak z dárku pod stromečkem těšit nemohly. Jde o děti, které byly nalezeny na ulici, rodiče buď vůbec nemají, nebo se o ně z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí starat (závislost na omamných látkách, chudoba, atp).

Děti Ternopil

Nahlédněte do fotogalerie z předávání vánočních dárečků v lednu 2009.

V letošním roce chtějí organizátoři obdarovat celkem 210 dětí, zábřežská Charita si prozatím vyžádala data o 40 dětech žijících v Ternopilu. Ternopil je město v západní části Ukrajiny, žije v něm přibližně čtvrtmiliónu obyvatel, spadá do oblasti aktuálně zasažené epidemií prasečí chřipky. Ve 26 případech se jedná o sirotky, kteří žijí v charitním dětském domově „Presvjata Rodina“. O rodinném zaměření tohoto projektu hovoří i to, že zde takto pospolu žije 6 sourozeneckých skupin.
14 dárečků bude pak přichystáno pro děti ulice, které byly objeveny terénním pracovníkem Charity a žijí sice doma ale v nuzných podmínkách bez potřebného zázemí, v problémových, neúplných rodinách, jsou nuceny k práci nebo žebrání, je jim odpíráno základní vzdělání.

Principem celé akce je, že zájemce si vybere z níže uvedeného seznamu potřebných dětí jedno konkrétní (podle pohlaví, věku, jména) a pro něj v nastávající době adventní připraví vánoční balíček v hodnotě kolem 1.000 korun. Balíček přebalí vánočním papírem a na cedulku napíše jméno dítěte (níže jsou uvedena jména počeštěná, s přepisem do azbuky rádi pomůžeme). Balíček pak do 18. prosince 2009 doručí na zábřežskou Charitu, které následně zprostředkuje jeho dopravu i předání dítěti.

Co by měl balíček obsahovat, aby byl jejich obsah podobný a děti byly obdarovány tak nějak stejně?

 • něco pro radost přiměřené věku dítěte (plyšáci, hry, puzzle, autíčka, panenky, stavebnice apod., tak, aby to bylo pochopitelné pro děti, které si nebudou moci přečíst návod v češtině); nejsou vhodné knihy – jsou těžké a je zde i jazyková bariéra; rovněž nejsou vhodné kapesní nože a dětské zbraně na hraní – možné problémy při rentgenové kontrole na hranicích. Nejsou také příliš vhodné hračky s napájením na baterie, v okamžiku kdy se vybijí, nemají děti možnost nákupu náhradních.
 • něco na oblečení – vhodné jsou mikiny, trička, košile, halenky, ponožky, čepice, rukavice, svetry, může být i spodní prádlo apod., pyžamo. I v mladším věku se najde mnoho příležitostí, kdy se děti chtějí svému okolí ukázat – do kostela běžně nosí košile s vázankou, dívky pak šaty.
 • něco na obutí – dětmi žádané jsou papuče, tenisky, botasky. Opět ale pouze věci nové, nepoužité.
 • nějaké sladkosti v originálních obalech, které vydrží dlouhou přepravu a které mají dostatečně dlouhou dobu použitelnosti. Není vhodné čerstvé ovoce nebo cokoliv, co by nevydrželo přepravu a mohlo poškodit či znečistit ostatní věci.
 • Lypakova Tanja
 • dále jsou vhodné potřeby do školy, jako batůžky, pastelky, barvičky, fixy, propisky, pentilky, pro malé omalovánky, kružítka, penály, kalkulačku, atd.
 • je možné přidat nějaké lepší hygienické potřeby - kartáček, pastu, sprchový gel, šampón.
 • vítané je i přání k vánocům, přání by mělo být pěkné, milé a osobní, ale nemělo by příjemce roztesknit. Je nejlepší, aby bylo napsáno rusky nebo ukrajinsky azbukou. Lidé na Ukrajině jsou velmi věřící, proto potěší např. i malý skládací nebo vystřihovací betlém.

Cenově by měl mít balíček hodnotu přibližně 1.000 Kč (plus minus 100 Kč). Do balíčků je možné dávat jen věci nové! Ke každému balíčku dárce vyhotoví v češtině podrobný seznam věcí, které jsou uvnitř - zjednoduší to celní kontrolu na ukrajinské straně hranice.
Jedná se o jednorázové osobní obdarování, ze kterého nevyplývají žádné trvalejší závazky.
Na přípravě jednoho balíčku se mohou rodiny i spojit. Pro zábřežský děkanát máme zatím vyčleněno k „vánoční adopci“ 40 dětí. V první fázi máme přiděleno následujících 20 chlapců a 20 dívek ve věku od 3 do 17 let.

č. Příjmení Jméno (CH)lapec
(D)ěvče
Věk Výška (cm) Velikost bot Stav přípravy dárku
1 Gupental   Artur   CH 5 106 17 cm !!! dárek zajištěn
2 Dorošynsky Roman  CH 12 147 24 dárek zajištěn
3 Dorošynska Solomija  D 11 135 22 dárek zajištěn
4 Dorošynska Marta  D 7 119 18 dárek zajištěn
5 Dorošynska Nastja  D 4 102 16 dárek zajštěn
6 Kacaj  Roman  CH 6 117 18 dárek zajištěn
7 Klymovych  Ivan  CH 16 155 27 dárek zajištěn
8 Kondratjeva  Dominika  D 17 160 25 dárek zajištěn
9 Kryva  Kateryna  D 12 150 25 dárek zajištěn
10 Kryva  Svitlana  D 11 146 22 dárek zajištěn
11 Lypak  Tolik  CH 9 122 20 Dárek zajištěn
12 Lypak  Volodja  CH 13 140 25 dárek zajištěn
13 Lypak  Ivan  CH 14 151 24,5 dárek zajištěn
14 Lypak  Tanja  D 11 133 22 dárek zajištěn
15 Povolnov   Bohdan  CH 9 133 20 dárček zajištěn
16 Povolnov   Oleksandr  CH 11 136 22 dárek zajištěn
17 Povolnova  Chrystyna  D 12 154 24,5 dárek zajištěn
18 Choroš  Dmytro  CH 6 112 17,5 dárek zajištěn
19 Šmyglyk  Ljuba  D 9 135 20 dárek zajištěn
20 Šmyglyk  Oleksandr  CH 12 136 21 dárek zajištěn
21 Šmyglyk  Svjatoslav  CH 10 132 23 dárek zajištěn
22 Šufljada  Vika  D 13 150 25 dárek zajištěn
23 Šufljada  Olja  D 10 136 21 dárek zajištěn
24 Šufljada  Roman  CH 14 159 27 dárek zajištěn
25 Šufljada  Jaroslav  CH 12 140 24,5 dárek zajištěn
26 Šufljada  Erik  CH 7 125 20 dárek zajištěn
27 Medvid  Marijka  D 17 150 33 dárek zajištěn
28 Medvid  Mychajlo  CH 15 175 42 dárek zajištěn
29 Medvid  Bohdanka  D 11 120 33 dárek zajištěn
30 Medvid  Nadija  D 9 130 33 dárek zajištěn
31 Medvid  Andrijko   CH 6 110 26 dárek zajištěn
32 Medvid  Oksana  D 3 97 24 dárek zajištěn
33 Pylypiv  Viktorija  D 14 160 38 dárek zajištěn
34 Pylypiv  Bohdan  CH 12 150 39 dárek zajištěn
35 Pylypiv  Sofija  D 6 120 32 dárek zajištěn
36 Pylypiv  Marija  D 6 120 32 dárek zajištěn
37 Pylypiv  Ljuba  D 17 160 38 dárek zajištěn
38 Piskir  Vladislav  CH 6 115 29 dárek zajištěn
39 Piskir  Konstantyn  CH 5 110 26 dárek zajištěn
40 Piskir  Anna  D 5 98 22 dárek zajištěn
41 Čajka  Evgen  CH 17 174 43 dárek zajištěn
42 Fedorčuk   Jurij  CH 16 164 40 dárek zajištěn
43 Krenta  Volodimir  CH 16 170 41 dárek zajištěn

V případě zájmu si některé z dětí adoptovat, můžete využít rezervační email, případně kontaktujte Martina Damborského (tel. 736509477, email: zabreh@charita.cz). Pro ty věkem mladší, kteří neměli možnost studovat ruštinu, nabízí zábřežská Charita pomoc s přeložením dopisu či přáníčka do ukrajinštiny i s následným přepisem do azbuky. S tímto přáním můžete kontaktovat naši dobrovolnici, paní Irenu Šinclovou, tel.: 777 030 151; email: isinclova@seznam.cz.

Děkujeme, že pomáháte potřebným prostřednictvím zábřežské Charity.

 

 

14.1.2009 - Zpráva z mise na Ukrajinu

V době od neděle 4. do pátku 9. ledna 2009 pobýval ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger na zakarpatské Ukrajině. Spolu s ředitelem Arcidiecézní charity Olomouc Václavem Keprtem vezl do charitních zařízení pro sirotky a chudé děti vánoční dárky. Dalšími členy výpravy byl zaměstnanec ACHO Leoš Mrtvý a dobrovolník zábřežské Charity Lukáš Skrott.
Záměrem cesty bylo splnit závazek daný dárcům a dopravit do dětského domova v Ternopilu a Bortnikách, a do sociálního centra v Lopatyně vánoční dárečky, které připravovali lidé z oblasti působnosti Charit Zábřeh, Slavičín, Vsetín, Kroměříž, Olomouc a Holešov. Celkově bylo takto adresně obdarováno 95 dětí ve věku od 3 do 18 let. Z uvedeného počtu balíčků jich dárci na Zábřežsku připravili 32, tedy více než jednu třetinu.
Zájemce si vybral ze seznamu jedno dítě a připravil pro něj dáreček složený z různých nových věcí v hodnotě kolem jednoho tisíce korun. Každý balíček byl přebalen vánočním papírem a opatřen jmenovkou dítěte. Obsahoval i dopis nebo vánoční přáníčko od „adoptivních rodičů“. Například na Zábřežsku byly všechny děti do 14 dnů od vyhlášení výzvy rozebrány. Rychlá reakce a obětavost lidí, rodin ale i celých skupin organizátory příjemně překvapila. Tímto způsobem například svoji solidaritu projevili a pomohli učitelé a žáci Základní školy Boženy Němcové Zábřeh a Střední zdravotnické školy Šumperk. Dva sourozence Lypakovi obdarovalo Mateřské rodinné centrum Hnízdo a charitní Domovinka z výtěžku prodeje svých výrobků na koncertu Vánoční radost, který se konal 12. prosince na II. ZŠ.

Ze všech dárků a i těch nejmenších drobností, které obsahovali, měli děti při rozbalování obrovskou a nefalšovanou radost. Byla patrná už při koledování u stromečku, kdy si pohledem každý hlídal ten svůj balíček. Po rozbalení pak obsahem nejčastěji byly: mikiny, trička, čepice, punčocháče, boty, batůžky, plyšáci, hry, autíčka, puzzle, pastelky, fixy, kalkulačky, šampony, kartáčky a zubní pasty. Nechyběli ani sladkosti – čokoládky, bonbóny, žvýkačky.

Dopoledne 5. ledna proběhla nadílka v charitním dětském domově „Presvjataja Rodina“ v Ternopilu. V domově žije celkem 26 dětí a dárečky pro ně připravovali jen lidé ze Zábřežska. Nejmladší Nastje D. jsou 3 roky a bydlí zde i se svými dalšími 4 sourozenci. O rodinném zaměření tohoto projektu hovoří i to, že zde takto pospolu žije 6 sourozeneckých skupin.

Odpoledne 6. ledna se dočkalo i 45 dětí z chudých rodin, o které pečuje sociální centrum Lopatyn. Ředitelka tohoto projektu Olesa Župnik je absolventkou Caritas – Vyšší odborné školy sociální v Olomouci. Charita pomáhala z výtěžku Tříkrálové sbírky již při rekonstrukci budovy zázemí centra a při jeho dovybavení. Centrum slouží pro zabezpečení stravování chudých dětí, pro jejich další vzdělávání a společné trávení volného času.

Ukrajinské vánoce (řeckokatolíci i pravoslavní je slaví podle juliánského kalendáře se 14 denním posunem oproti našim zvyklostem - tedy 7. ledna) účastníci mise slavili v dětském domově v Bortnikách. Jedná se o zařízení, které provozuje mužský řeholní řád Miles Jesu. Hlavním posláním členů této komunity (která byla založena v roce 1964) je být a žít ve světě mezi lidmi a svým životem jim být příkladem a vést je k Bohu. Členové řádu pracují v různých profesích, žijí pospolu a nosí civilní oděv.
Domov v Bortnikách byl založen v roce 1989 a v současné době v něm žije 24 chlapců. Mají většinou velmi pohnutou minulost, jejich dětství lze těžko nazvat normálním. Většina pochází z rozvrácených rodin, děti rodiče buď po tragické události vůbec nemají, nebo se o ně rodiče nemohou (pro psychické onemocnění, závislost na alkoholu) či nechtějí starat. Snad nejsmutnější je příběh 17 letého Mariana M., který má oba rodiče. Tito si po rozchodu založili nové rodiny a o Mariana, tehdy 13 letého, nestáli. Stal se tak vlastně sirotkem při živých a známých rodičích. O původu 16 letého Evgena Č. zase není žádné povědomí a věk mu musel bát stanoven odhadem. Jurij F. zůstal po smrti rodičů sám se 7 sestrami; úředně byla opatrovnicí a poviností postarat se o své sourozence pověřena nejstarší sestra, které právě bylo 18 let. Protože tuto roli nezvládala, bylo jí postupně několik dětí odebráno a umístěno do dětských domovů. Bohdan B. (15 let) nemohl po smrti rodičů chodit do školy, protože neměl platné doklady. Aby měl prostředky na přežití, pásl ještě přede dvěma lety ovce v horách.
Pro chod domova v Bortnikách je důležité přilehlé hospodářství (15 hektarů pole, mechanizace – traktor a kombajn, zvířectvo a dobytek), které jim přináší finanční zajištění i obživu. To, co domov ze své produkce nespotřebuje, prodává místním lidem a z výnosů financuje svůj běžný chod.

V úhrnu účastníci mise urazili více než 1.700 km a cestováním strávili i s dobou potřebnou k odbavení na hraničních přechodech a celnici více než 2,5 dne. Vzhledem k tomu, že měli možnost si na vlastní oči ověřit smysluplnost svého snažení, chtějí celou akci v příštím roce opět zopakovat. V nejbližších dnech budou pracovníci zábřežské Charity kontaktovat dárce, aby jim předali fotku a případně i další informace z předávání dárečků. Za jejich solidaritu, ochotu rozdělit se a pomoci rozzářit oči dětí - které v životě doposud neměli příliš štěstí - radostí jim patří obrovský dík.

 

1.12.2008 - Vánoční dárek pro děti bez rodiny - adoptujme si pod stromeček dítě z Ukrajiny!

děti ulice

Charita Zábřeh ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc pořádá jednorázovou materiální sbírku pro dětské sirotky na Ukrajině. Jde o děti, které byly nalezeny na ulici, rodiče buď vůbec neměly, nebo se tyto o ně z nějakého důvodu nemohli nebo nechtěli starat (závislost na omamných látkách, chudoba, atp).

Jedním z charitních projektů, který se o osamělé děti stará, je Dětský domov „Presvjata Rodina“ v Ternopilu. A právě sem bude směřovat pomoc zábřežských dárců.

Principem celé akce je, že zájemce si vybere z níže uvedeného seznamu potřebných dětí jedno konkrétní (podle pohlaví, věku, jména) a pro něj v nastávající době adventní připraví vánoční balíček v hodnotě kolem 1.000 Kč. Balíček přebalí vánočním papírem a na cedulku napíše jméno dítěte (níže jsou uvedena jméno počeštěná, s přepisem do azbuky pomůžeme). Balíček pak do 22.prosince doručí na zábřežskou Charitu, které následně zprostředkuje jeho dopravu i předání dítěti.

Co by měl balíček obsahovat, aby byl jejich obsah podobný a děti byly obdarovány tak nějak stejně?
 • něco pro radost přiměřené věku dítěte (hra, hračka, autíčko, panenka, stavebnice apod., tak, aby to bylo pochopitelné pro děti, které si nebudou moci přečíst návod v češtině); nejsou vhodné knihy – jsou těžké a je tam jazyková bariéra, rovněž nejsou vhodné kapesní nože a dětské zbraně na hraní – možné problémy při rentgenové kontrole na hranicích.
 • něco na oblečení – vhodné jsou mikiny, trička, halenky, ponožky, čepice, rukavice, svetry, může být i spodní prádlo apod., pyžamo.
 • nějaké sladkosti v originálních obalech, které vydrží dlouhou přepravu a které mají dostatečně dlouhou dobu použitelnosti. Není vhodné čerstvé ovoce nebo cokoliv, co by nevydrželo přepravu a mohlo poškodit či znečistit ostatní věci.
 • dále jsou vhodné potřeby do školy, jako pastelky, barvičky, fixy, propisky, pentilky, pro malé omalovánky, kružítka, penály, kalkulačka,atd.
 • je možné přidat nějaké lepší hygienické potřeby - kartáček, pastu, sprchový gel, šampón.
 • vítané je i přání k vánocům, které však nesmí být atakem na city ani by nemělo nijak poukazovat na jejich problémy typu: „Nic si z toho nedělej, že nemáš rodiče nebo že jsi v dětském domově!“ apod. Přání by mělo být pěkné, milé a osobní, ale nemělo by příjemce roztesknit. Je nejlepší, aby bylo napsáno rusky nebo ukrajinsky a azbukou. Děti na Ukrajině jsou velmi silně věřící, určitě by je potěšilo přání například ve formě skládacího betlémku.

Cenově by měl mít balíček hodnotu přibližně 1.000 Kč (plus minus 100 Kč). Do balíčků je možné dávat jen věci nové! Neposílejte, prosíme, věci již použité, byť jen krátkou dobu. Děkujeme za pochopení. Ke každému balíčku vyhotovte prosím v češtině podrobný seznam věcí, které jsou uvnitř - zjednoduší to celní kontrolu na ukrajinské straně hranice.
Jedná se o jednorázové osobní obdarování, ze kterého nevyplývají žádné trvalejší závazky.
Na přípravě jednoho balíčku se mohou rodiny i spojit
, pro zábřežský děkanát máme zatím vyčleněno k „vánoční adopci“ následujících 26 dětí (jedná se o děti na následující fotografii).

děti k obdarování
chlapec/děvče jméno věk výška vel. obuvi dárek
CH Doroshynský Stepan 16 180 41 zajištěn
CH Doroshynský Roman 11 147