Jarní materiální sbírka šatstva, textilií, obuvi a domácích potřeb

V sobotu 5. dubna skončila jarní humanitární sbírka šatstva, obuvi a domácích potřeb, kterou po patnácté s městem Zábřeh a po dvanácté s městem Mohelnice pořádala Charita Zábřeh.

Materiální sbírka šatstva

Nepotřebné a neupotřebitelné věci ze svých šatníků i domácností přiváželi lidé na sběrná místa v Zábřehu a Mohelnice už od čtvrtka, kdy sbírka začala. „Nejčastějším sortimentem bylo dámské, pánské i dětské oblečení a obuv, ale sešlo se také množství lůžkovin, ručníků, přikrývek a hraček,“ řekla koordinátorka sbírky Ludmila Macáková. Za necelé tři dny se tak vysbíraly zhruba 4 tuny materiálu. O hladký průběh celé akce se zasloužilo 14 dobrovolníků Charity – převážně lidí v hmotné nouzi, kteří společně odpracovali 147 hodin.

„Protože chceme věci ze sbírky více využít pro sociálně znevýhodněné a lidi v nouzi na našem území, bylo úkolem dobrovolníků nejen věci odebírat od dárců, ale také je třídit dle sortimentu a použitelnosti,“ objasnila záměr letošní sbírky Ludmila Macáková. Sociální šatník je jedním z nástrojů charitního střediska Naděje, které řeší situaci sociálně znevýhodněných a lidí v nouzi komplexně vícerými nástroji pomoci – mimo ošacení také potravinovou pomocí, vybavením domácnosti, nouzovým noclehem či možností hygieny. Neupotřebitelné věci ze sbírky budou předány k dalšímu průmyslovému zpracování nebo ekologické likvidaci.

Lidé také zareagovali na prosbu Charity o poskytnutí finančního příspěvku na pokrytí režijních nákladů sbírky ve výši 1Kč za 1kg věcí. V zapečetěných pokladničkách se sešlo celkem 4.920 Kč (v Zábřehu 3.738 Kč a v Mohelnici 1182 Kč). Z těchto prostředků hradí Charita např. pohonné hmoty do vozidla převážejícího materiál z Mohelnice, nájem části nákladního skladiště na zábřežské železniční stanici, občerstvení pro zapojené dobrovolníky.

„Chceme poděkovat všem dárcům za jejich štědrost, dobrovolníkům za jejich čas, nasazení i téměř bezproblémové zvládnutí celé akce. V neposlední řadě naše vděčnost patří vedení měst Zábřeha a Mohelnice za to, že nacházíme podporu pro podobné humanitární i ekologicky účelné aktivity.“ uzavřela Ludmila Macáková. Další pokračování této prospěšné tradice Charita Zábřeh připravuje na podzim 2014.

Děkujeme za to, že pomáháte naším prostřednictvím!